tmedia
Skip to main content
Main content

Honour Roll


First Grade Premiership

Premier – Runner Up

1908 South Sydney - Eastern Suburbs
1909 South Sydney - Balmain
1910 Newtown South - Sydney
1911 Eastern Suburbs - Glebe
1912 Eastern Suburbs - Glebe
1913 Eastern Suburbs - Newtown
1914 South Sydney - Newtown
1915 Balmain - Glebe
1916 Balmain - South Sydney
1917 Balmain - South Sydney
1918 South Sydney - Western Suburbs
1919 Balmain - Eastern Suburbs
1920 Balmain - South Sydney
1921 North Sydney - Eastern Suburbs
1922 North Sydney - Glebe
1923 Eastern Suburbs - South Sydney
1924 Balmain South - Sydney
1925 South Sydney - Western Suburbs
1926 South Sydney - University
1927 South Sydney - St George
1928 South Sydney - Eastern Suburbs
1929 South Sydney - Newtown
1930 Western Suburbs - St George
1931 South Sydney - Eastern Suburbs
1932 South Sydney - Western Suburbs
1933 Newtown - St George
1934 Western Suburbs - Eastern Suburbs
1935 Eastern Suburbs - South Sydney
1936 Eastern Suburbs - Balmain
1937 Eastern Suburbs - South Sydney
1938 Canterbury - Eastern Suburbs
1939 Balmain - South Sydney
1940 Eastern Suburbs - Canterbury
1941 St George - Eastern Suburbs
1942 Canterbury - St George
1943 Newtown - North Sydney
1944 Balmain - Newtown
1945 Eastern Suburbs - Balmain
1946 Balmain - St George
1947 Balmain - Canterbury
1948 Western Suburbs - Balmain
1949 St George South - Sydney
1950 South Sydney - Western Suburbs
1951 South Sydney - Manly Warringah
1952 Western Suburbs - South Sydney
1953 South Sydney - St George
1954 South Sydney - Newtown
1955 South Sydney - Newtown
1956 St George - Balmain
1957 St George - Manly
1958 St George - Western Suburbs
1959 St George - Manly W/gah
1960 St George - Eastern Suburbs
1961 St George - Western Suburbs
1962 St George - Western Suburbs
1963 St George - Western Suburbs
1964 St George - Balmain
1965 St George-South Sydney
1966 St George - Balmain
1967 South Sydney - Canterbury
1968 South Sydney - Manly Warringah
1969 Balmain - South Sydney
1970 South Sydney Manly Warringah
1971 South Sydney - St George
1972 Manly Warringah - Eastern Suburbs
1973 Manly Warringah Cronulla
1974 Eastern Suburbs - Canterbury
1975 Eastern Suburbs - St George
1976 Manly Warringah - Parramatta
1977 St George - Parramatta
1978 Manly Warringah- Cronulla
1979 St George - Canterbury
1980 Canterbury - Eastern Suburbs
1981 Parramatta - Newtown
1982 Parramatta - Manly W/gah
1983 Parramatta - Manly W/gah
1984 Canterbury - Parramatta
1985 Canterbury - St George
1986 Parramatta - Canterbury
1987 Manly Warringah - Canberra
1988 Canterbury - Balmain
1989 Canberra - Balmain
1990 Canberra - Penrith
1991 Penrith - Canberra
1992 Brisbane - St George
1993 Brisbane - St George
1994 Canberra - Canterbury
1995 Bulldogs - Manly
1996 Manly - St George
1997 Newcastle - Manly
1998* Brisbane - Canterbury
1999* Melbourne - St George-Ill
2000* Brisbane - Sydney Roosters
2001* Newcastle - Parramatta
2002* Sydney Roosters - New Zealand
2003* Penrith - Sydney Roosters
2004* Bulldogs - Sydney Roosters
2005* Wests Tigers - Nth Qld
2006* Brisbane - Melbourne
2007** Melbourne - Manly
2008* Manly - Melbourne
2009** Melbourne - Parramatta
2010* St George Illawarra - Sydney Roosters
2011* Manly - New Zealand
2012* Melbourne - Canterbury-Bankstown
2013* Sydney Roosters - Manly
2014* South Sydney - Canterbury-Bankstown

* Denotes competition run by the National Rugby League.

** Denotes Premiership stripped due to Salary Cap breaches.