VB NSW Cup Team Lists - Round Sixteen

Here are the line ups for round sixteen of the 2014 VB NSW Cup competition: 

Cronulla Sharks Vs Canterbury-Bankstown Bulldogs
Henson Park, Saturday, June 28
Kick-off: 1.00pm
Referee: Chris Treneman
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Steele Sports Radio (Link available via
www.steelesports.com.au)

SHARKS
 – 1. NATHAN GARDNER 2. TRAVIS ROBINSON 3. JOSH PORTLOCK 4. BLAKE AYSHFORD 5. NATHAN STAPLETON 6. PENANI MANUMALEALII 7. DANIEL HOLDSWORTH 8. TIM ROBINSON 9. PAT POLITONI 10. GEORGE ROSE 11. SIONE MASIMA 12. JUNIOR ROQICA 13. TUPOU SOPOAGA 14. MICHAEL MORRIS 15. DAYNE WESTON 16. NELSON ASOFA-SOLOMONA 17. SCOTT SORENSEN COACH: TONY HERMAN

BULLDOGS – 1. JALINE GRAHAM 2. TYRONE PHILLIPS 3. ED MURPHY 4. LEVI DODD 5. KAYNE BRENNAN 6. PATRICK TEMPLEMAN 7. LINDON MCGRADY 8. LLOYD PERRETT 9. DAMIEN COOK 10. MAKAHESI MAKATOA 11. LACHLAN BURR 12. RENI MAITUA 13. PAT O’HANLON 15. STEVE AZZI 16. BRAD CLARK 17. CHRIS BINGE 19. DAVID MINUTE COACH: ANDREW PATMORE


Newtown Jets Vs Wyong Roos
Henson Park, Saturday, June 28
Kick-off: 3.00pm
Referee: Adam Cassidy
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Steele Sports Radio (Link available via
www.steelesports.com.au)

JETS
 – 1. JONATHON REUBEN 2. BRETT LANE 3. JOSH DAVIS 4. JUNIOR VAIVAI 5. MATT EVANS 6. SAMISONI LANGI 7. ARANA TAUMATA 8. ANDREW PEARN 9. KURT KARA © 10. KANE EVANS 11. RHYSE MARTIN 12. SIO SIUA TAUKEIAHO 13. DAVID HARRIS 14. BRAD BARRETT 16. JACK SIEJKA 17. RYAN VERLINDEN 20. JACK NOBLE 21. WILLIS MEEHAN COACH: GREG MATTERSON

ROOS – 1. ALEX LANGBRIDGE 2. DALE CLACHERTY 3. JAY FLORIMO 4. BENNETT LESLIE 5. GRANT NELSON 6. JONO FORD 7. MARK KHEIRALLAH 8. MARK O’MELEY 9. MITCH WILLIAMS © 10. MAGNUS STROMQUIST 11. SAM BERNSTROM 12. TEKINA VAILEA 13. ELONI VUNAKECE 14. BROCK MOLAN 15. SHAUN BOSS 16. LEIVAHA PULU 17. DANIEL PENESE 21. INOKE VUNIPOLA COACH: RIP TAYLOR

Manly Warringah Sea Eagles Vs Illawarra Cutters
Brookvale Oval, Saturday, June 28
Kick-off: 3.00pm
Referee: Daniel Olford

SEA EAGLES
 – 1. CLINTON GUTHERSON 2. DELROY BERRYMAN 3. TONY SATINI 4. DOMENIC REARDON 5. DAVID WILLIAMS 6. MASADA IOSEFA 7. JACK LITTLEJOHN 8. LIGI SAO 9. JAYDEN HODGES 10. TYSON ANDREWS 11. JAMIL HOPOATE 12. MICHAEL CHEE KAM 13. DANIEL HARRISON 14. JAYDEN HORO 15. DYLAN KELLY 16. JACKSON KELLY 17. EPALAHAME LAUAKI COACH: LUKE WILLIAMSON

CUTTERS – 1. KYLE EATHER 2. YAW KITI GLYMIN 3. PETER MATA'UTIA 4. NATHAN GREEN 5. TYRON CRANSTON 6. SAM DUGGAN 7. DREW HUTCHISON 8. SHANNON WAKEMAN 9. CRAIG GARVEY 10. RORY O'BRIEN 11. WILLIE MATAKA 12. JUNIOR TIA-KILIFI (C) 13. KYLE STANLEY 14. JOEL JOHNSON 15. JOSH AILAOMAI 16. CHRIS LEWIS 17. CHARLIE FAINGAA COACH: SCOTT LOGAN

Wests Tigers Vs Mounties
Campbelltown Sports Stadium, Saturday, June 28
Kick-off: 3.10pm
Referee: Liam Nicholls
Broadcast: LIVE on Fox Sports 1 and Sky Sport NZ

TIGERS
 – 1. JY HITCHCOX 2. COREY BROWN 3. ASIPELI FINE 4. KEITH LULIA 5. SETEFANO TAUKAFA 6. MITCHELL MOSES 7. MICHAEL STEVENS 8. JACK BUCHANAN 9. JOEL LUANI 10. MICHAEL BULLOCK 11. SITALEKI AKAUOLA 12. JARRED FARLOW (C) 13. KYLE LOVETT 14. NATHAN BROWN 15. BRENDEN SANTI 16. SAM HOLLIS 17. INNO INOSESIO 18. SONNY BRISTOW COACH: PAUL FLETCHER

MOUNTIES – 1. JACK AHEARN 2. REECE ROBINSON 3. WAYNE DARGAN 4. JEREMY HAWKINS 5. BILL TUPOU 6. RYAN CARR 7. MITCH CORNISH 8. TEVITA PANGAI JUNIOR 9. MATT MCILWRICK 10. MARK NICHOLLS 11. JAKE FOSTER 12. DAVE CAHALANE 13. CLAY PRIEST 14. MITCH CAHALANE 15. TOM LEAROYD-LAHRS 16. UITI BAKER 17. REECE GOLDSMITH 18. LAGI SETU 20. KURT HORTON COACH: STEPHEN ANTONELLI  

NZ Warriors Vs Penrith Panthers
Mt Smart Stadium, Sunday, June 29
Kick-off: 11.40am (NZT), 9.40am (AEST)
Referee: Shane Rehm
Broadcast: LIVE on Fox Sports 1 and Sky Sport NZ
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Hawkesbury Radio 89.9FM (Link available via 
www.hawkesburyradio.com.au)

WARRIORS
 – 1. TUIMOALA LOLOHEA 2. NGATAUA HUKATAI 3. SOLOMONE KATA 4. DOMINIQUE PEYROUX 5. JARROD TUA 6. CARLOS TUIMAVAVE 7. STEVE WAETFORD 8. UPU POCHING 9. SILIVA HAVILI 10. AGNATIUS PAASI 11. MICHAEL KI 12. RAYMOND FAITALA-MARINER 13. JOHN PALAVI 14. MICHAEL SIO 15. ALBERT VETE 16. SAM LOUSI 17. DAVID BHANA COACH: ROHAN SMITH

PANTHERS – 1. WILL SMITH 2. ETO NABULI 3. WAQA BLAKE 4. JAMAL IDRIS 5. WES NAIQAMA 6. TOM HUMBLE 7. LUKE CAPEWELL 8. SAM ANDERSON 9. KEVIN KINGSTON 10. TIM GRANT 11. MATT ROBINSON 12. BEN MURDOCH-MASILA 13. RYAN SIMPKINS 14. VAIPUNA TIA KILIFI 15. TOM EISENHUTH 16. REAGAN CAMPBELL-GILLARD 17. ANTHONY CHERRINGTON 18. LIAM AYOUB COACH: GARTH BRENNAN

 

Newcastle Knights Vs Wentworthville Magpies
Newcastle No.2 Sports Ground, Sunday, June 29
Kick-off: 3.00pm 
Referee: Ziggy Przeklasa-Adamski
Broadcast:
NSWRL Match Centre coverage available via NSWRL.com.au

KNIGHTS
 – 1. NATHAN ROSS 22. JOSH MANTELLATO 3. BRAYDEN WILIAME 4. PAT MATA’UTIA 5. CHANEL MATA’UTIA 6. TYLER RANDELL 7. MATT MINTO 30. TOKA LIKILIKI 9. TRAVIS WADDELL 10. PAT VAIVAI 11. TIMANA TAHU 12. CLINT NEWTON 13. BRENTON HORWOOD 14. CHAD REDMAN 15. MICHAEL STEELE 16. NOEL UNDERWOOD 20. DYLAN HARTIN 25. JAMES ELIAS COACH: RICK STONE

MAGPIES – 1. API PEWHAIRAINGI 2. ETHAN TANGIRA 3. PAT MATAELE 4. HENRY RAIWALUI 5. BURETA FARAIMO 17. LIAM FORAN 7. LUKE KELLY 8. TANIELA LASALO 9. SAM GORMAN 10. FUIFUI MOIMOI 11. JOSEPH UALESI 12. LORENZO MA’AFU 13. BEN SMITH 14. BEN JONES 15. ISAAC MALIOTA 16. DANIEL ALVARO 18. DANNY HOWARD COACH: BRETT COOK 


North Sydney Bears have the BYE

Make sure you are following @NSWRL on twitter and monitoring the #VBNSWCup hashtag all season long for all the latest news and scores.

Click here to view the competition ladder

Here is a recap of last rounds scores and scorers