You have skipped the navigation, tab for page content
TEAM LISTS | Women's Country Championships Round 2

Official Team Lists for Round Two of the Women's Country Championships.

Saturday, 14th March 2020

North Coast Bulldogs v Northern Rivers Titans – Geoff King Motors Oval at 12:50pm

North Coast Bulldogs

1. Danielle Buttsworth 2. Holly Auld 3. Greta Smith 4.Shellie Long 5. Chloe McCarthy 6. Sarah O’Connor  C 7.Larissa Ward 8. Ellie Johnston 9. Elle Bowden-Betts 10. Zoie Shreiweis 11. Lauren Linton 12. Nicole Pender  13.Rachel Tapine 14. Courtney Whitby15. Kaley Barnett 16. Brearna Hoole 20. Naomi George 18. Amarah Lockwood

Coach: Matt Secomb

 

Northern Rivers Titans

1.Illarrah Roberts 2. Lauren Amos 3. Tawana Togo 4. Emma Stockham 5.Taylah Rotumah 6. Zamara Kelly 7. Alani Sullivan 8. Pauline Wagner 9. Kerene Bienke 10. Katrina Anderson 11. Kirra Stedman 12. Laura Kirkland 13.Nada Khoury 14. Nada Khoury 15.Mel Laurie 16.Shanelle Ordn 17. Sharyn Blundell 18. Sharyn Blundell 19. Jessica Beer-Carima 19. Eden Hannah

Coach: Chris Kirkland

 

Central Coast Roosters v Newcastle and Hunter – Morry Breen Oval, kick-off at 12:50pm

Central Coast Roosters

1. Shannon Rose 2. Darby Clark 3. Shenay Ball 4. Jasmine Strange 5. Jazlyn Evans 6. Drew Alexander 7. Jasmine Wolfe 10. Ashley McKenzie 9. Brittany Starr 11. Alyssa Tai 16. Taylah Juckes 24. Madeline Watson 14. Brooke Peachy (C) 25. Naydine Wahanui 23. Courtney Jago 15. Hayley Egan 18. Donna Sutton

Coach: Ken Smith

 

Newcastle and Hunter

1. Tahlia Goldsmith 2. Amy Waterhouse  3. Caitlin Shoulders 4. Leticia Quinlan 5. Christa Smith 6. Ashlee Harvey (C) 7. Kiya Simon 8. Emma Young (C) 18. Dahlia Tahu 19. Georgia Smyth 11. Chantelle Graham 12. Ngalika Barker 13. Harmony Liddell 9. Robyn Draper 10. Priscilla Tremain 14. Lacey Hickson 17. Sophie Buller 18. Alleena Sloan Harris

Coach: Russell Grigg 

 

Greater Northern Tigers v GSR Wests Tigers – McKinnon Oval, kick-off at 2:00pm

Greater Northern Tigers

1. Hannah Rando 2. Lucy Prudden 3. Shae Pemberton 4. Shai Blackadder 5. Tanika Darcy 6. Amy Barraclough 7. Lenikki Craigie 8. Gaynor Blackadder 9. Sarah Stewart 10. Ameila Tunamena 19. Brooke Davis 12. Lauren Clarke 13. Kate Brown 14. Caitlin Aubrey 15. Antoinette Wenner 16. Joan O'Leary 20. Jayne Bevitt 18. Jess Baker  

Coach: Michael Schmiedel

 

GSR Wests Tigers

1.Crystal Ryan 2.Paige Knapp 3.Brooke Wilkins 4.Jasmine Rooke 5.Cara Ayliffe 6.Nikki Perugini (C) 7.Mandy Carlile (C)  8.Abby Britt 9.Karina Copeland 10.Tessa Tavita 11.Macie Carlile 12.Zoey Willis 13.Tiarne Britt 14. Jayme-Maree Willingham 15.April Stons 16.Courtney Troy 18. Brittney-Lee Bedford  24. Charline Vaughan
Coach: Mark Dooner
 

Sunday, 15th March 2020

Riverina Bulls v Monaro Colts – Leeton No.1 Sportsground, kick-off at 11:20am

Riverina Bulls

1. Tess Staines 2. Paris Crelley 3. Emily Poole 4. Natalie Roe 5. Sophie Gaynor 6. Gab Suckling 7. Shannon Pike 8. Luci Lugsdin 9. Ua Ravu 10. Emma Hickey 11. Elise Smith 12. Neda Amaitu 13. Jane Mclennan 14. Tarnayor Hinch 15. Kerryn Wake 16. Niumai  Serukabaivata  17. Chloe Muggleton 18. Ivy Merlehan 25. Vanessa Richards

Coach: Dean Whymark

 

Monaro Colts

1. Elly Hazelton 2. Kyrstyana Haridemos 3. Victoria Alley 4. Madie Burton. 5. Annelise Hughes 6.Hollie Massey 7. Eilish Winbank 8. Samantha Economos 9. Shannon Wright 10. Nora Lal 11. Ahlivia Ingram 12. Samara Afele 13. Jacinta Williams 14. Gabrielle Davis 15. Jessica Howard 16. Crystal Papalii 17. Rosaline Aumele 18. Lucy Prosser 

Coach: Josh Hardy

 

Illawarra South Coast Dragons v Western Rams – Collegians Sporting Complex, kick-off at 12:50pm

Illawarra South Coast Dragons

Erin Blackwell, Meghan Buchannan, Brittany Constable, Zoe Crane, Jannali Eldridge, Katrina Latu, Jacoda Links, Olivia McElhone, Rachael Pearson, Olivia Patterson, Sharna Pincinelli, Jasmine Sarin, Annastacia Shum, Zoe Smith, Josie Strong, Ashley Swan-Hayles, Tyeisha Tighe, Tykea Tungai, Candice Woodward
Coach: Adam Bezzina

 

Western Rams

1. Heidi Regan 2. Nickolle Kirby 3. Chloe White 4. Demi Chapman 5. Molly Hoswell 6. Alicia Earsman 7. Harriett Messner 8. Channy Burgess 9. Lailee Phillips 10. Haylee Lepiao (C) 11. Kayla Hasson 12. Tabua Tuinakauvadra 13. Zalia Griffiths 14. Sarah Archer 15. Ebony Watson 16. Kaitlyn Andrews 17. Billie-Jane Hoole 18. TBC

Coach: Jessica Skinner