VB NSW Cup Team Lists - Round Seventeen

Here are the line ups for round seventeen of the 2014 VB NSW Cup competition: 

Illawarra Cutters Vs Newcastle Knights
WIN Jubilee Oval, Saturday, July 5
Kick-off: 2.40pm
Referee: Chris Treneman
Broadcast: LIVE on Fox Sports 1 and Sky Sport NZ

CUTTERS
 – 1. KYLE EATHER 2. YAW KITI GLYMIN 3. NATHAN SMITH 4. GEOFF DANIELA 5. TYRON CRANSTON 6. SAM DUGGAN 7. DREW HUTCHISON 8. SHANNON WAKEMAN 9. JOEL JOHNSON 10. RORY O'BRIEN 11. WILLIE MATAKA 12. CHRIS LEWIS 13. KYLE STANLEY 15. JOSH AILAOMAI 16. JACKSON MERRITT 17. MATT GROAT 22. JACOB HIND COACH: SCOTT LOGAN

KNIGHTS – 1. NATHAN ROSS 22. JOSH MANTELLATO 3. BRAYDEN WILIAME 4. PAT MATA’UTIA 5. CHANEL MATA’UTIA 6. TYLER RANDELL 7. MATT MINTO 30. TOKA LIKILIKI 9. CHAD REDMAN 10. PAT VAIVAI 11. TIMANA TAHU 24. CLINT NEWTON 13. BRENTON HORWOOD 14. JAMES ELIAS 15. MICHAEL STEELE 16. NOEL UNDERWOOD 17. JEREMY SIULEPA 20. DYLAN HARTIN COACH: RICK STONE


Newtown Jets Vs Cronulla Sharks
Henson Park, Saturday, July 5
Kick-off: 3.00pm
Referee: Matt Cecchin
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Steele Sports Radio (Link available via
www.steelesports.com.au)

JETS
 – 1. NATHAN STAPLETON 2. BRETT LANE 3. JOSH DAVIS 4. JUNIOR VAIVAI 5. MATT EVANS 6. SAMISONI LANGI 7. ARANA TAUMATA 8. ANDREW PEARN 9. KURT KARA © 10. RYAN VERLINDEN 11. RHYSE MARTIN 12. DAVID HARRIS 13. BRAD BARRETT 14. JACK SIEJKA 16. JACK NOBLE 17. SAULALA HOUMA 18. JONATHON REUBEN COACH: GREG MATTERSON

SHARKS – 1. NATHAN GARDNER 2. TRAVIS ROBINSON 3. JOSH PORTLOCK 4. BLAKE AYSHFORD 5. YOUNG TONUMAIPEA 6. PENANI MANUMALEALII 7. DANIEL HOLDSWORTH 8. JORDAN MCCLEAN 9. SCOTT SORENSEN 10. GEORGE ROSE 11. JUNIOR MOORS 12. PATRICE SIOLO 13. DAYNE WESTON 14. KURT DRYSDALE 15. JAKE GOODWIN 16. MICHAEL MORRIS 17. BEN CHAHOUD COACH: TONY HERMAN

Canterbury-Bankstown Bulldogs Vs Mounties
Belmore Sports Ground, Saturday, July 5
Kick-off: 3.00pm
Referee: Chris James
Broadcast: Radio Coverage courtesy of 2GLF FM 89.3 (Link available via 
893fm.com.au)

BULLDOGS
 – 1. JALINE GRAHAM 2. TYRONE PHILLIPS 3. ED MURPHY 4. LEVI DODD 5. KAYNE BRENNAN 6. PATRICK TEMPLEMAN 7. LINDON MCGRADY 8. DANNY FUALALO 9. BRAD CLARK 10. MAKAHESI MAKATOA 11. LACHLAN BURR 12. DAVID MINUTE 13. PAT O’HANLON 14. TUPOU IONGI 15. CHRIS BINGE 16. LUKE FERRY 19. SIONE TOVO COACH: ANDREW PATMORE

MOUNTIES – 1. REECE ROBINSON 2. SAMI SAUILUMA 3. MATT ALLWOOD 4. JEREMY HAWKINS 5. BILL TUPOU 6. JACK AHEARN 7. MITCH CORNISH 8. KYLE O’DONNELL 9. MATT MCILWRICK 10. MARK NICHOLLS 11. JAKE FOSTER 12. JOEL EDWARDS 13. TEVITA PANGAI JUNIOR 14. LAGI SETU 15. CLAY PRIEST 16. MITCH CAHALANE 17. RYAN CARR 18. REECE GOLDSMITH 19. WAYNE DARGAN 20. UITI BAKER COACH: STEPHEN ANTONELLI

Wyong Roos Vs Manly Warringah Sea Eagles
Morry Breen Oval, Saturday, July 5
Kick-off: 3.00pm
Referee: Chris Sutton
Broadcast:
NSWRL Match Centre coverage available via NSWRL.com.au

ROOS
 – 1. ALEX LANGBRIDGE 2. GRANT NELSON 3. DALE CLACHERTY 4. DANIEL PENESE 5. DAMON GOOLAGONG 6. JONO FORD 7. MARK KHEIRALLAH 8. MARK O’MELEY 9. MITCH WILLIAMS © 10. MAGNUS STROMQUIST 11. SAM BERNSTROM 12. LEIVAHA PULU 13. ELONI VUNAKECE 14. BROCK MOLAN 15. SHAUN BOSS 16. INOKE VUNIPOLA 17. ADAM SHAW 20. NATHAN CLARKE COACH: RIP TAYLOR

SEA EAGLES – 1. DAVID WILLIAMS 2. DELROY BERRYMAN 3. DOMINIC REARDON 4. TONY SATINI 5. JAYDEN HORO 6. MASADA IOSEFA 7. CLINTON GUTHERSON 8. LIGI SAO 9. JAYDEN HODGES 10. TYSON ANDREWS 11. LUKE BARTLEY 12. MICHAEL CHEE KAM 13. DANIEL HARRISON 14. CRAIG MCMURRICH 15. DYLAN KELLY 16. SATANA PALMER 17. EPALAHAME LAUAKI COACH: LUKE WILLIAMSON   

Wests Tigers Vs Penrith Panthers
Leichhardt Oval, Sunday, July 6
Kick-off: 11.00am
Referee: Adam Cassidy
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Hawkesbury Radio 89.9FM (Link available via 
www.hawkesburyradio.com.au)

TIGERS
 – 1. JY HITCHCOX 2. COREY BROWN 3. ASIPELI FINE 4. SETEFANO TAUKAFA 5. DANIEL ABOU-SLEIMAN 6. MITCHELL MOSES 7. MICHAEL STEVENS 8. JAMES GAVET 9. DAYNE CRAIG 10. MICHAEL BULLOCK 11. BRENDEN SANTI 12. JARRED FARLOW (C) 13. KYLE LOVETT 14. NATHAN BROWN 15. ANDY FIAGATUSA 16. SAM HOLLIS 17. INNO INOSESIO 18. SONNY BRISTOW COACH: PAUL FLETCHER

PANTHERS – 1. WILL SMITH 2. ETO NABULI 3. WAQA BLAKE 4. WES NAIQAMA 5. TOM EISENHUTH 6. TOM HUMBLE 7. LUKE CAPEWELL 8. REAGAN CAMPBELL-GILLARD 9. KEVIN KINGSTON 10. TIM GRANT 11. BEN MURDOCH-MASILA 12. MATT ROBINSON 13. RYAN SIMPKINS 14. VAIPUNA TIA KILIFI 15. LIAM AYOUB 16. ANTHONY CHERRINGTON 17. SHAUN SPENCE COACH: GARTH BRENNAN

 

Wentworthville Magpies Vs North Sydney Bears
Ringrose Park, Sunday, July 6
Kick-off: 3.00pm 
Referee: Jon Stone
Broadcast: Radio Coverage courtesy of Triple H FM (Link available via 
www.triplehfm.com.au/hhh)

MAGPIES
 – 1. HENRY RAIWALUI 2. FABIAN GOODALL 3. PAT MATAELE 4. JOHN FOLAU 5. BURETA FARAIMO 17. API PEWHAIRANGI 7. SAM GORMAN 8. TANIELA LASALO 9. LIAM FORAN 10. DANIEL ALVARO 11. TEPAI MOEROA 12. LORENZO MA’AFU 13. BEN SMITH 14. BEN JONES 15. DANNY HOWARD 16. ISAAC MALIOTA 18. TAUNAOLA KEI COACH: BRETT COOK

BEARS – 1. KANE MORGAN 2. MARK O’DARE 3. JOE ULUIBAU 4. JACKSON WILLIAMS 5. CURTIS JOHNSTON 6. JORDAN WORBOYS 7. LUKE KEARY 8. NATHANIEL NEALE 9. KURT ALDRIDGE 10. BRAD LUPI 11. JOSH TOOLE 12. CHRIS GREVSMUHL 13. MATT HYLAND 14. JOHN KITE 15. STEVE TAVITA 16. DUNCAN LOW 17. DANIEL VASEK 18. TAREK EL MASRI COACH: WAYNE LAMBKIN


NZ Warriors have the BYE

Make sure you are following @NSWRL on twitter and monitoring the #VBNSWCup hashtag all season long for all the latest news and scores.

Click here to view the competition ladder

Here is a recap of last rounds scores and scorers